PIKNIK CONRADOWSKI 2017

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

PIKNIK CONRADOWSKI 2017

PIKNIK CONRADOWSKI 2017 uświetniony został obecnością Sympatyków i Przyjaciół szkoły, czyli naszych kochanych rodziców, którzy jak co roku przybyli wieczorem ok. godziny 19, aby nie tylko zjeść pieczone kiełbaski, papryki i bakłażany, ale także wysłuchać „Słowa o Conradzie” i obejrzeć jedną z najznakomitszych adaptacji dzieł tego znakomitego polskiego pisarza – amerykański film „Czas apokalipsy” w reżyserii Francisa Forda Coppoli z roku 1979.

Bardzo ciekawą prelekcję na temat życia i twórczości Josepha Conrada wygłosił Szymon Kozłowski, uczeń klasy IIIA gimnazjum, który przygotował również prezentację multimedialną, aby przybliżyć Gościom sylwetkę wybitnego Polaka, patrioty, Europejczyka w pełnym tego słowa znaczeniu. Opowiedział o dzieciństwie Józefa Korzeniowskiego i śmierci jego rodziców na zsyłce na Syberii, trudnej młodości, podróżach, niebezpiecznej pracy marynarza i oczywiście problematyce moralnej dzieł pisarza, dla którego najważniejszymi pojęciami były: honor i godność. Na etykę Conradowską składają się dwa słowa: „tak trzeba’ i to one prowadziły do wielkich czynów i wielkich poświęceń kolejne pokolenia Polaków, którzy musieli dokonywać różnych, często wbrew sobie, niedobrych wyborów. Ten mądry pisarz uświadamiał Europejczykom, bo przecież pisał tylko po angielsku – a tego języka nauczył się dopiero mając 21 lat – że każdy wybór w naszym życiu ma swoje konsekwencje, a później jest ekspiacja, i kazał, co zresztą napisał w jednym z najwybitniejszych dzieł „Lordzie Jimie”,  „iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca”. Mówił również ludziom, że „szczęście, szczęście… jakby to powiedzieć, pijemy ze złotego kubka pod wszelką szerokością geograficzną, ale smak jest naszą sprawą - wyłącznie naszą[…]”. Ten świetny pisarz zawsze interesował się człowiekiem w ekstremalnych sytuacjach, bo wtedy człowiek poznaje sam siebie. Szymon Kozłowski – nasz prelegent stwierdził, że Conrad może być autorytetem człowieka XXI wieku.

Na wieczór filmowy wybraliśmy dramat wojenny, którego inspiracją było opowiadanie Josepha Conrada „Jądro ciemności”, mroczny film o mrocznej stronie natury człowieka z Marlonem Brando w roli głównej. W Polsce ten film emitowany był w kinach w czasie stanu wojennego w 1981 roku i od razu stał się filmem kultowym dla członków opozycji politycznej. Kultowa muzyka „The End” zespołu The Doors kojarzyła się wtedy Polakom z wolnością… Po wielu latach film jest tak samo trudny w odbiorze i tak samo doskonały.

Zapraszamy wszystkim Państwa w następnym roku i dziękujemy za przyjemny wieczór z Conradem.

Organizatorzy: Beata Goralewska, Edyta Karakotsoglou i Daniel Zatorski

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.