Polonijny Turniej wiedzy o Polsce „Kocham Cię Polsko

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Polonijny Turniej wiedzy o Polsce „Kocham Cię Polsko.

Galeria...

Ostatni Dzień Kultury Polskiej, czyli 27 maja 2017 r. to czas na coroczny Polonijny Turniej wiedzy o Polsce „Kocham Cię Polsko", który jest  przeznaczony dla uczniów gimnazjum i liceum nauczania uzupełniającego. W zmaganiach turniejowych przedstawicielom poszczególnych klas pomagali zaproszeni goście, którzy na początku imprezy wylosowali "swoją" drużynę.

Byli to: pan Konrad Wikło Konsul RP w Atenach, pani  Anna Armata  reprezentująca Radę Rodziców nauczania uzupełniającego, ksiądz Kazimierz Faron, pani Irena Godek ze Stowarzyszenia,, Mieszko ", pani Marzena Mavridis ze Stowarzyszenia,, Egida" oraz  pan Marek Nadolski z Towarzystwa Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego.

Nad właściwym przebiegiem turnieju czuwała komisja w składzie: pani dyrektor Marzanna Geisler,  pani wicedyrektor Wiesława Muła, pani Sylwia Siwko przewodnicząca Rady Rodziców Nauczania Uzupełniającego, pani Liza Kasteli, która wielokrotnie wykonywała przepiękne dekoracje na użytek naszej szkoły oraz pani Anna Sardis. Pracę jury wspomagały organizatorki turnieju: pani Joanna Figura, pani Alicja Wawrzynowicz, pani Edyta Wiercińska. Tegoroczny omnibus wiedzy o Polsce rozpoczęła piosenka na powitanie pt.,, Dzień dobry ".

Następnie prowadzący, czyli Aleksandra Piekarska i Konrad Szczypiński, przypomnieli zebranym regulamin turnieju i zaprosili do wspólnej zabawy.

Rozpoczęła się pierwsza runda pytań dotyczących historii Polski. Za każdą poprawną odpowiedź zawodnicy otrzymywali jeden punkt. Pytania nie były proste, gdyż na przykład trzeba było wiedzieć, który z książąt polskich miał sześć palców u lewej stopy, ale uczestnicy turnieju doskonale sobie poradzili. Po zakończeniu I rundy komisja odczytała punkty przyznane każdej klasie.

 

Na zawodników czekało teraz kolejne zadanie: musieli odgadnąć tytuły znanych polskich seriali telewizyjnych, a następnie zaprezentować publiczności swoje umiejętności wokalne. Klasy przepięknie zaśpiewały   piosenki „Płynie Wisła płynie”, „Kocham Cię, Polsko”, a z utworem „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina” zidentyfikowała się cała widownia.

Kolejna runda pytań dotyczyła poprawności językowej, na przykład trzeba było wiedzieć, czy mówi się „ciem” czy „ćmów” ?  Nie sprawiła ona uczestnikom większych trudności. Dodatkowa konkurencja polegała na odgadnięciu głosów znanych Polaków i oczywiście wszyscy poznali głos prezydenta Andrzeja Dudy czy słynnego piłkarza Roberta Lewandowskiego.   

 

Kolejny punkt programu polegał na zaprezentowaniu postaci znanych Polaków z dowolnej epoki historycznej, a komisja miała za zadanie odgadnąć, o kim mowa. Młodzież wykazała się niezwykłą pomysłowością i poczuciem humoru, przedstawiając m.in. Wisławę Szymborską, Magdę Gessler czy Joannę Krupę. Następnie komisja zachwyciła się słowiańskimi wiankami, które zostały wykonane ze świeżych kwiatów i w piękny sposób zaprezentowane przez przedstawicielki poszczególnych klas.

 

Trzecia runda pytań dotyczyła zagadnień z geografii Polski, z którymi uczestnicy także sobie świetnie poradzili, orientując się na przykład, że koszt wyprodukowania jednego grosza jest wyższy od jego rzeczywistej wartości. Następnie komisja przyznała punkty za wypieki tradycyjnych polskich ciast, ale tu miała ogromny kłopot, gdyż wszystkie ciasta okazały się przepyszne.

  Na uczestników turnieju czekało teraz już ostatnie zadanie, polegające na zatańczeniu dwóch polskich tańców: poloneza i krakowiaka. Konkurencję tę poprowadzili przedstawiciele szkolnego koła tańca ludowego, którzy zademonstrowali zawodnikom kroki. Śmiechu było co niemiara!

I wreszcie nadszedł moment, na który czekali wszyscy - ogłoszenie wyników. Najwyższą liczbę punktów zdobyła klasa III LO, drugie miejsce zajęła klasa III b gimnazjum, trzecie miejsce klasa I LO. Pani Irena Godek ze Stowarzyszenia „Mieszko” przyznała także indywidualną nagrodę „Wisławie Szymborskiej”, w której postać wcielił się uczeń klasy I LO.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom turnieju za udział, a szanownym gościom za uświetnienie imprezy. Dziękujemy także bardzo serdecznie Ambasadzie RP w Atenach i Radzie Rodziców nauczania uzupełniającego za sfinansowanie nagród. o zobaczenia za rok!

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.