Jaka była polska droga do niepodległości ? -czyli obchody Święta 11 Listopada w Atenach

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Jak co roku nasza szkoła świętowała rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

ale w tym roku było nieco inaczej, ponieważ uroczystość, która odbyła się 9 listopada w Sali Teatralnej  Kościoła Polskiego, uświetnił swoją obecnością  Pan Minister Marek Michalak – polski Rzecznik Praw Dziecka. Pan Minister przyjechał do Aten z kilkudniową roboczą wizytą na zaproszenie greckiego Rzecznika – Pana Jorgosa Moschosa.

 

Galeria...

 

 Na uroczystości .nie zabrakło również naszych ateńskich gości, Konsula RP w Atenach Pana Przemysława Dropiewskiego, Kierownika WPHI Pana Mirosława Gojdzia, proboszcza Parafii Serca Jezusa Zbawiciela księdza Kazimierza Farona, przedstawicieli Rady Rodziców Nauczania Ramowego i Uzupełniającego. Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością także przedstawiciele Polonii ateńskiej.  Społeczność szkolna była licznie reprezentowana przez: Panią Dyrektor Marzannę Geisler, Panią Wicedyrektor Beatę Goralelwską, nauczycieli, pracowników administracyjnych szkoły, uczniów i ich rodziców.

 

   Tegoroczna uroczystość miała charakter przedstawienia, czemu sprzyjało miejsce - sala teatralna, kurtyna, profesjonalne oświetlenie. Nasi uczniowie poczuli się prawdziwymi aktorami i dali z siebie wszystko. Przedstawili polską ,trudną drogę do niepodległości w sposób sugestywny i przekonujący: ukazali dramatyczną scenę rozbiorów Polski, nadzieje związane z Napoleonem, dwa krwawe powstania narodowe, udział Polaków w I wojnie światowej, która w efekcie przyniosła Polsce upragnioną, wymodloną wolność.

Na koniec marszałek Piłsudski przemówił do rodaków, dając im wskazania na przyszłość i wszyscy odśpiewaliśmy,  spontanicznie stając na baczność, ,,Rotę".

  Spektakl obfitował w wartkie dialogi, często symboliczne, bogate w środki wyrazu, które uzupełniały wiersze i pieśni patriotyczne ilustrowane filmami, a wszystko odbywało się na tle pięknej dekoracji wyczarowanej przez Panią  Danutę Szulgę. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy III b gimnazjum pod kierownictwem Pań Edyty Karakotsoglou i Anny Żmudzkiej. ,,Wypożyczyliśmy" także dwóch uczniów z innych klas: z klasy V-tej i II b gimnazjum. Dziękujemy serdecznie wszystkim naszym widzom za udział i za słowa uznania!

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.