2017 - Rok Tadeusza Kościuszki

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

2017 - Rok Tadeusza Kościuszki

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200 rocznicą Jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość. W katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, Krakowianie usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski.
Jak czytamy w uchwale Senatu RP : „Ideały i dokonania Tadeusza Kościuszki przynoszą zaszczyt nie tylko narodowi polskiemu, ale i całej ludzkości, gdyż przyczynił się on do uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone, za co otrzymał z rąk Jerzego Waszyngtona amerykański Order Cyncynata i do dziś jest honorowany przez naród amerykański. Wielkość i dziejowe zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, która w listopadzie 2015 roku podjęła uchwałę, na podstawie której obchody 200-lecia zgonu Kościuszki będą się odbywać pod patronatem UNESCO”.
Zespół Szkół we współpracy ze Stowarzyszeniem „Egida” podjęli się realizacji projektu : „Tadeusz Kościuszko – polski patriota, dla którego ojczyzna była dobrem najwyższym”. Prezentacja odbyła się 16 listopada w Muzeum Wojny w Atenach. Zaszczycili nas swoją obecnością liczni goście, a wśród nich Pan Wojciech Flera Konsul RP w Atenach, Pan Konrad Wikło Wicekonsul RP w Atenach, Pan Mirosław Gojdź Radca WPHI, przedstawiciele polonijnych organizacji, uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły. W ramach projektu zaprezentowana został wystawa : „Tadeusz Kościuszko w tradycji ludowej i narodowej”, film „Kościuszko – człowiek, który wyprzedził swoje czasy” oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół „ Tadeusz Kościuszko – polski patriota i natchnienie poetów.


Środowisko polonijne miało okazję obejrzeć wystawę pt: „Tadeusz Kościuszko - w kręgu tradycji ludowej i narodowej’’, udostępnioną przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz usłyszeć prelekcję o Naczelniku Insurekcji w wykonaniu historyka Miltiadisa Varvounisa. Wystawa zaprezentowana podczas wieczoru polonijnego była jedną ze zbioru wystaw czasowych, mających na celu popularyzowanie tej części historii Polski, która jest związana z polskim ruchem ludowym. Wystawa składała się z 23 plansz tekstowo - ilustracyjnych oraz kilkudziesięciu eksponatów.
Gości przywitała Prezes Stowarzyszenia Grecko-Polskich Inicjatyw Kulturalnych i Gospodarczych „Egida” Pani Marzena Pasagiannidi, która w swoim krótkim przemówieniu przybliżyła cele projektu, czyli umacnianie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w Grecji, aktywizacja środowiska polonijnego do działań na rzecz promocji Polski, wspieranie działań edukacyjnych na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego i kulturowego, a także przypomnienie wielkich Polaków oraz znaczących wydarzeń z historii Polski.
Prowadzący uroczystość uczniowie klasy II gimnazjum nauczania ramowego Natalia Sychta i Jakub Cyzman zapoznali gości z fragmentami życiorysu Tadeusza Kościuszki.
W wykonaniu Weroniki Sokołowskiej, uczennicy klasy II gimnazjum nauczania uzupełniającego, usłyszeliśmy wykonane na fortepianie dwa utwory Fryderyka Chopina „ Preludium” i „ Mazurek”. Natalia Pypa zaprezentowała pieśń „Polonez Kościuszkowski”. Akompaniował Jej absolwent ZS w Atenach Maciej Przysiwek. Wystąpili również :
Wiktoria Burlyta, Filip Mavridis, Szymon Chmielewski, Nicoleta Muca, Julia Dzik, Nicoletta Szumska, Justyna Józwik, Aleksandra Skok, Amelia Bronowicka, Gabriel Pietluch oraz uczniowie nauczania uzupełniającego Natalia Pypa, Adriana Deli i Patryk Burlyta.
W drugiej części prezentacji projektu odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Kościuszko: człowiek, który wyprzedził swoje czasy” w reżyserii Alexa Storożyńskiego.

Autorką pięknej dekoracji pt.: „Tęsknota polskiego patrioty za ojczyzną” była Pani Liza Kasteli,. Publiczność miała okazje podziwiać dwa obrazy: „Tadeusz Kościuszko ‘’ oraz
„ Nostalgia Krakowa’’.
Nadzór nad przygotowaniem części artystycznej uroczystości miała Pani Beata Panagiotopoulou. Ogromne zaangażowanie w przebieg tego wyjątkowego spotkania polonijnego miały Panie Beata Godycka i Barbara Rodzinka. Za przekaz medialny i zdjęcia odpowiadała Pani Marzena Mavridis. Koordynatorami projektu były Panie: Agnieszka Arciszewska, Marzena Mavridis oraz Marzena Pasagiannidi.
Na zakończenie uroczystości Stowarzyszenie Egida zasponsorowało drobny poczęstunek dla Polonii, który przygotowany był przez Panią Renatę Burlytę, Panią Marzenę Chmielewska, Panią Marzenę Kawkę oraz członków Stowarzyszenia.
Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w latach 2017-2018 i adresowany był do całej społeczności Polonijnej w Atenach.

 

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.